June 8, 2013

Written by Verwayne Greenhoe.

Kyle Borgman won a survivor festival PRW IMCA Mod feature that featured

Feature Winner IMCA Mods - June 8, 2013
numerous pile ups. Borgman had staved off charges from Myron DeYoung, John DeYoung, Jr., Chad Wernette, Robert Hutson, and Tim Sooy to claim the win. The rest of the top ten also had taken shots at the top spot including Taylor Wiles, Garrett Wiles, Brady Hollenbeck, and Josh Borton. Milt Montgomery and Hutson took B main features with heats falling to Will Stanley Myron DeYoung, John DeYoung, and Sooy.

Modified
Pos Car No Driver Points
1 615 Chad Wernette 235
2 111 Josh Borton 230
3 20W A.J. Ward 226
4 54M Chad Maurer 218
5 13 Paul Grosnickle 183
6 76 Greg Wiles 182
7 0M Milt Montgomery 178
8 70M,70M John DeYoung, Jr. 175
9 4 Taylor Wiles 174
10 776 Rusty Zeigler 173
11 78 Brody Bowser 171
12 84 Tim Tuttle 167
13 16 Garrett Wiles 164
14 42P Kenny Playter (R) 162
15 21T Tim Sooy 161
15 7D Myron DeYoung 161
15 98 Austin Wonch (R) 161
18 55 Jerry Hunt 153
19 93H Brady Hollenbeck 151
20 6 Travis Fisher 147

Modified 6/8/2013

A Feature:1. Kyle Borgman (Muskegon, MI), 2. Myron DeYoung (Stanton, MI), 3. John DeYoung, Jr. (Sheridan, MI), 4. Chad Wernette (Sheridan, MI), 5. Robert Hutson (Edmore, MI), 6. Tim Sooy (Stanton, MI), 7. Taylor Wiles (, MI), 8. Garrett Wiles (Hubbardston, MI), 9. Brady Hollenbeck (Greenville, MI), 10. Josh Borton (Crystal, MI), 11. Robert Putt (Fenwick, MI), 12. Ken Zeigler (Ovid, MI), 13. A.J. Ward (Ionia, MI), 14. John Row (Alma, MI), 15. Will Stanley (Lake, MI), 16. Jimmy Hale, Jr. (Crystal, MI), 17. Brennen Hunt (Greenville, MI), 18. Kenny Playter (Saranac, MI), 19. Milt Montgomery (Sheridan, MI), 20. Rusty Zeigler (Ovid, MI),

B Feature Four 1:1. Milt Montgomery (Sheridan, MI), 2. Rusty Zeigler (Ovid, MI), 3. Ken Zeigler (Ovid, MI), 4. Kenny Playter (Saranac, MI), 5. Andrew Sprague (Muskegon, MI), 6. Austin Wonch (Stanton, MI), 7. Rodney King (Stanton, MI), 8. Travis Fisher (Sheridan, MI), 9. Chad Maurer (Eaton Rapids, MI), 10. Jerry Hunt (, MI), 11. Glen Moon (Fenwick, MI), 12. Brad Stanke (Shepherd, MI),

B Feature Four 2:1. Robert Hutson (Edmore, MI), 2. Taylor Wiles (, MI), 3. Robert Putt (Fenwick, MI), 4. Garrett Wiles (Hubbardston, MI), 5. Paul Grosnickle (Lansing, MI), 6. Duane Mocherman (Sheridan, MI), 7. Buzz Lawrence (Portland, MI), 8. Tim Tuttle (Muskegon, MI), 9. Greg Wiles (Middleton, MI), 10. Tim Lytle (Saranac, MI), 11. Brody Bowser (Stanton, MI),

Heat 1:1. Will Stanley (Lake, MI), 2. A.J. Ward (Ionia, MI), 3. Jimmy Hale, Jr. (Crystal, MI), 4. Milt Montgomery (Sheridan, MI), 5. Kenny Playter (Saranac, MI), 6. Andrew Sprague (Muskegon, MI), 7. Austin Wonch (Stanton, MI), 8. Rodney King (Stanton, MI), 9. Glen Moon (Fenwick, MI),

Heat 2:1. Myron DeYoung (Stanton, MI), 2. Brennen Hunt (Greenville, MI), 3. Josh Borton (Crystal, MI), 4. Taylor Wiles (, MI), 5. Garrett Wiles (Hubbardston, MI), 6. Greg Wiles (Middleton, MI), 7. Buzz Lawrence (Portland, MI), 8. Tim Lytle (Saranac, MI), 9. Brody Bowser (Stanton, MI),

Heat 3:1. John DeYoung, Jr. (Sheridan, MI), 2. John Row (Alma, MI), 3. Kyle Borgman (Muskegon, MI), 4. Rusty Zeigler (Ovid, MI), 5. Ken Zeigler (Ovid, MI), 6. Travis Fisher (Sheridan, MI), 7. Chad Maurer (Eaton Rapids, MI), 8. Jerry Hunt (, MI), 9. Brad Stanke (Shepherd, MI),

Heat 4:1. Tim Sooy (Stanton, MI), 2. Chad Wernette (Sheridan, MI), 3. Brady Hollenbeck (Greenville, MI), 4. Robert Hutson (Edmore, MI), 5. Robert Putt (Fenwick, MI), 6. Tim Tuttle (Muskegon, MI), 7. Duane Mocherman (Sheridan, MI), 8. Paul Grosnickle (Lansing, MI),